Case Studies
Czy należy się odszkodowanie za stłuczenie?
W powszechnym mniemaniu odszkodowanie należy się przede wszystkim za poważne obrażenia ciała powstałe w wyniku wypadku. Złamana ręka, skręcona kostka – to urazy, które jednoznacznie kojarzą się z możliwością ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia. Jednak często pojawia się pytanie: co w przypadku pozornie mniej dotkliwych kontuzji, takich jak stłuczenie? Czy za taki uraz, będący następstwem wypadku spowodowanego przez inną osobę (sprawcę) lub objęty naszą prywatną polisą NNW, można uzyskać odszkodowanie? Okazuje się, że odpowiedź brzmi: tak, w wielu sytuacjach jest to możliwe, a kluczowe staje się pojęcie uszczerbku na zdrowiu.
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu: podstawy prawne
Podstawą do wypłaty odszkodowania z tytułu następstw nieszczęśliwego wypadku (NNW) lub z OC sprawcy zdarzenia jest często stwierdzenie uszczerbku na zdrowiu. Jest to trwałe lub długotrwałe naruszenie sprawności organizmu. Lekarz orzecznik, działający na zlecenie ubezpieczyciela lub powołany w toku sprawy, ocenia stopień tego naruszenia, wyrażając go w procentach. Nawet pozornie niegroźne stłuczenie, jeśli powoduje długotrwały ból, ograniczenie funkcji kończyny przez wiele dni lub wymaga specjalistycznego leczenia, może zostać zakwalifikowane jako powodujące pewien procent uszczerbku na zdrowiu. Wysokość tego procentu, w odniesieniu do sumy ubezpieczenia określonej w polisie NNW lub w ramach odpowiedzialności cywilnej sprawcy, decyduje o wysokości należnego odszkodowania za uszczerbek. Dlatego tak ważna jest rzetelna dokumentacja medyczna każdego urazu.
Nie czekaj – sprawdź, jak możemy Ci pomóc już teraz.
Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twojej sytuacji.
Jak uzyskać odszkodowanie za stłuczenie po wypadku?
Aby uzyskać odszkodowanie za stłuczenie będące wynikiem wypadku, należy podjąć kilka kroków. Po pierwsze, kluczowe jest udokumentowanie samego zdarzenia – jeśli to wypadek komunikacyjny, warto mieć notatkę policyjną lub oświadczenie sprawcy; jeśli to wypadek przy pracy, niezbędny jest protokół BHP. Po drugie, niezwłocznie po doznaniu urazu należy zgłosić się do lekarza w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Cała dokumentacja medyczna (karta informacyjna z SOR, wyniki badań, zaświadczenia lekarskie, skierowania na rehabilitację) będzie podstawą do zgłoszenia szkody. Następnie należy zgłosić roszczenie do odpowiedniego ubezpieczyciela – albo z własnej polisy NNW, albo z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Ubezpieczyciel prawdopodobnie skieruje nas na komisję lekarską, która oceni stopień uszczerbku na zdrowiu i na tej podstawie wyda decyzję o przyznaniu (lub nie) odszkodowania za uszczerbek.
Nie lekceważ stłuczenia, walcz o swoje prawa
Czy należy się odszkodowanie za stłuczenie? Nawet stłuczenie, jeśli jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku i powoduje dolegliwości oraz uszczerbek na zdrowiu, może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie. Nie należy lekceważyć żadnego urazu ani z góry zakładać, że nie mamy szans na świadczenia. Najważniejsze jest odpowiednie udokumentowanie zdarzenia i procesu leczenia oraz zgłoszenie roszczenia do właściwego ubezpieczyciela. Jeśli napotkasz trudności w sprawie lub uważasz, że proponowane odszkodowanie za uszczerbek jest zaniżone, pamiętaj, że nie jesteś sam. Semper specjalizuje się w pomocy osobom poszkodowanym w dochodzeniu należnych roszczeń z tytułu szkody osobowej. Pomagamy naszym klientom przejść przez cały proces i uzyskać odszkodowanie, które w pełni rekompensuje doznany uszczerbek na zdrowiu oraz inne poniesione szkody.